Ползване на общ имот и обезщетение между съсобственици
Съсобствеността върху недвижим имот често поражда практически затруднения, особено когато един от съсобствениците използва имота самостоятелно, а останалите са лишени от възможността да го ползват. В такива случаи правото предвижда механизъм за възстановяване на баланса чрез заплащане на обезщетение.
Всеки съсобственик има право да си служи с общия имот съобразно неговото предназначение и без да пречи на другите да упражняват същото право. Когато обаче един съсобственик започне да използва имота изцяло или по начин, който фактически изключва останалите, възниква задължение за заплащане на обезщетение за лишаването им от ползване.
За да се реализира това право, е необходимо да са налице няколко предпоставки. На първо място трябва да съществува съсобственост. На следващо място имотът следва да се използва лично само от един или част от съсобствениците, като останалите реално са лишени от възможността да го ползват. От съществено значение е и отправянето на писмено искане за заплащане на обезщетение, което да е достигнало до ползващия съсобственик. Именно от този момент възниква задължението за плащане.
Понятието „лично ползване“ се тълкува широко. Не е необходимо съсобственикът да обитава имота лично – достатъчно е неговото поведение да води до невъзможност другите да упражняват правата си. Това включва и случаи, при които имотът се предоставя на трети лица или формално се допуска достъп, но реално съвместното ползване е невъзможно.
Размерът на обезщетението обичайно се определя според средната пазарна наемна цена на имота, съразмерно с дела на лишения от ползване съсобственик. Когато ползващият използва по-голяма част от имота от своя дял, обезщетението се изчислява за разликата. В случаите, в които имотът обективно не може да бъде използван, такова обезщетение не се дължи.
Вземането за обезщетение не е безсрочно – то се погасява с изтичането на давностен срок. След отправяне на писменото искане, при неизпълнение, се дължи и законна лихва за забава.
На практика подобни спорове изискват внимателна преценка на конкретните факти – начина на ползване, реалния достъп до имота и поведението на страните. Когато съвместното ползване е невъзможно, обезщетението се явява справедлив инструмент за уреждане на отношенията между съсобствениците и предотвратяване на неоснователно облагодетелстване.
В обобщение, когато един съсобственик използва общия имот изцяло или извън своя дял и по този начин лишава останалите от възможността да го ползват, възниква задължение за заплащане на обезщетение, което се определя според пазарния наем и съответните идеални части.
КЛЮЧОВИ ДУМИ – ползване на общ имот, обезщетение между съсобственици, съсобственост имот спор, обезщетение за лишаване от ползване, ползване на съсобствен имот, права на съсобственици, спор между съсобственици имот, обезщетение при ползване на съсобствен имот, как се изчислява обезщетение между съсобственици, съсобственик ползва имота сам какво да правя, лишен съм от ползване на имот какви са правата ми, обезщетение за ползване на имот без съгласие, кога се дължи обезщетение между съсобственици, писмена покана съсобствен имот обезщетение, адвокат съсобственост имот, адвокат имотни спорове, адвокат недвижими имоти, адвокат съсобствен имот България, адвокат имотни спорове Бургас, пазарен наем имот, идеални части имот, лишаване от ползване, съдебен спор съсобственост, делба и ползване на имот